updated 6:35 AM CEST, Apr 1, 2017

Els grups de les categories catalanes sèniors masculines ja estan a punt

Imatge del partit Calella - Coope, dos equips que es tornaran a trobar aquesta temporada a Lliga Foto: @LaBanquetaRCTV Imatge del partit Calella - Coope, dos equips que es tornaran a trobar aquesta temporada a Lliga

Ja estan a punt els grups de les categories catalanes sèniors, que començaran totes elles el cap de setmana del 24 i 25 de setembre.

Aquest dimarts al matí s'han sortejat els grups de les categories catalanes sèniors masculines des de Lliga Catalana fins a 4a Catalana. L'estructura de totes elles és semblant a la de la temporada passada, amb l'únic canvi de 2a Catalana, on hi haurà dos grups en comptes de tres.

Això és el que ha donat el sorteig, en alguns casos dirigit en part per la distribució per zones dels equips.

LLIGA CATALANA

GRUP A.- Sabadell (baixat de 1a Estatal), Vilamajor, La Roca B, Sant Cugat B, Molins, Bordils B, Cardedeu, La Garriga (ascendit de 1a).

GRUP B.- Calella, Coope Sant Boi, Garbí Palafrugell, Espanyol, Sant Martí Adrianenc B, Gavà, Parets (ascendit de 1a) i Esplugues B (ascendit de 1a).

Respecte al que havia de ser en un principi, apareix La Roca B, que havia baixat, i desapareix el Granollers C, que tenia plaça en aquesta categoria.

PRIMERA CATALANA

GRUP A.- Valldoreix, Ègara, Martorell, Les Franqueses, Igualada, Barberà, Poblenou B, Espanyol B, Polinyà (ascendit de 2a), BM Granollers Blancs i Blaus (agafa la plaça de l'Escola Pia), Vilanova i la Geltrú (estava a 3a).

GRUP B.- Canovelles (baixat de Lliga), Cornellà, Sant Llorenç, BCN Sants, OAR Gràcia B, Sant Esteve Sesrovires B, JH Mataró B, Sant Joan Despí B, Lleida Pardinyes, Sant Esteve de Palautordera B (ascendit de 1a), Súria (ascendit de 1a).

Apareixen el Granollers "C", recuperant el nom de Blancs i Blaus, i com a nou nom de l'Escola Pia Granollers, que havia pujat, i el Vilanova agafant la plaça de La Roca B.

SEGONA CATALANA

GRUP A (grup amb els equips de Girona).- Sarrià B (baixat de 1a), Banyoles B (baixat de 1a), Fornells, Garbí B, Bordils C, GEiEG (ascendit de 3a), Cerdanyola (baixat de 1a), Llavaneres, Bonanova Atlètic, Montcada B, Coope Sant Boi B, Terrassa B, Sant Fost, Castelldefels, Esplugues C (ascendit de 3a).

GRUP B (amb els equips de Tarragona, Catalunya Central i Garraf).- Tortosa, Cambrils (ascendit de 3a), Berga, Vic (ascendit de 3a), Ribes, Sant Quirze B, Aula, Sant Andreu, Molins B, Palautordera B, Sant Vicenç B, Sant Cugat C, Vilamajor B, Maristes Rubí, Castellbisbal (estava a 3a).

El Castellbisbal agafa la plaça del Sant Martí Adrianenc C que desapareix de la competició.

TERCERA CATALANA

GRUP A (amb els equips gironins i Catalunya Central).- Montgrí, Igualada B (ascendit de 4a), Santpedor, Sabadell B (baixat de 2a), Sant Just, Cardedeu B, Salle Bonanova Júnior, Sant Joan Despí C (ascendit de 4a), Claret (ascendit de 4a), Ripollet, Cornellà B.

GRUP B (amb equips tarragonins i del Garraf).- Vendrell, Vilanova i al Geltrú B (estava a 4a), Gavà B (baixat de 2a), BCN Sants B (baixat de 2a), Laietà Argentona, Sant Andreu de la Barca, Pau Casals, Vallag, Montmeló, OAR Gràcia C (ascendit de 4a), Sant Llorenç B (ascendit de 4a).

El Ripollet havia baixat i agafa la plaça del Castellbisbal. Apareixen en aquesta categoria el Vilanova B (que estava a 4a, agafant la plaça del seu sènior A, que jugarà a 1a Catalana) i el Cornellà B (equip que, després de 6 temporades absent, torna agafant la plaça de l'Espanyol Júnior, que desapareix de la competició).

QUARTA CATALANA

GRUP A (equips gironins, del Maresme i del Vallès).- Fornells B, Calonge, Lloret, Empordà Roses, Llavaneres B, Calella B, Parets B, La Garriga B, Barberà B, Joventut Ripollet, Ègara B.

GRUP B (equips de Catalunya Central, Tarragona, Lleida, Garraf, Baix Llobregat i Barcelona capital).- Berga B, Tarragona (baixat de 3a), Ribes B, Agramunt, Guissona, Martorell B, Esparreguera, Les Panteres Grogues, Sant Andreu B, Castelldefels B i Cerdanyola B.

Respecte la temporada passada, apareixen cinc equips nous: Lloret, Guissona, Parets B, Cerdanyola B (que ja havien estat en competició anys enrere) i Les Panteres Grogues, que és l'únic equip autènticament nou. Han desaparegut Sant Quirze C (que havia pujat a 3a), Vilamajor C i Montcada C.

 

135: Es manté el nombre total d'equips

En total, afegint-hi els 23 que estan en categoria estatal, la temporada 2022-23 tindrem 135 equips catalans masculins sèniors en competició: 2 (Asobal)+ 2 (Plata)+ 19 (1a Estatal)+ 16 (Lliga)+ 22 (1a Catalana)+ 30 (2a Catalana)+ 22 (3a Catalana)+ 22 (4a Catalana).

Tot i que amb un cert moviment, són exactament els mateixos que la temporada passada: 2 (Asobal)+ 4 (Plata)+ 16 (1a Estatal)+ 16 (lliga)+ 23 (1a Catalana)+ 29 (2a Catalana)+ 19 (3a Catalana)+ 26 (4a Catalana).

Resumint, desapareixen Escola Pia Granollers (que passa a ser Granollers C), Sant Martí Adrianenc C, Espanyol C, Sant Quirze C, Montcada C, Vilamajor C. "Ressusciten" cinc equips: Cornellà B (després de 6 anys absent), Lloret (després de 5), Parets B (després de 4), Guissona (després de 3) i Cerdanyola B (després de 2) i apareix un equip nou el Panteres Grogues de Barcelona.

Entrevistes